21.08.2013

Kolejny sezon ochrony kraski na Równinie Kurpiowskiej

Za nami kolejny sezon realizacji projektu „Aktywna ochrona kraski na Równinie Kurpiowskiej”. W tym roku zwiększyliśmy do 200 liczbę budek lęgowych przeznaczonych dla krasek borykających się z niedoborem odpowiednich dziupli. Innym problemem tego zagrożonego gatunku są trudności ze zdobywaniem pokarmu dla młodych podczas okresów niekorzystnej pogody. Tutaj nasza pomoc polegała na montażu 30 stacji dokarmiania (po 2 w 15 lokalizacjach), z których kraski korzystały od czerwca do sierpnia.

Dodatkową pomoc dla poszukujących pokarmu ptaków było dostawienie 30 nowych czatowni, stanowiących dla krasek punkty obserwacyjne podczas polowania. Poza pomocą bezpośrednią zorganizowaliśmy również ekstensywny wypas owiec rasy uhruskiej (użyczonych przez Katedrę Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego Uniwersytetu Rolniczego w Lublinie). Ich obecność miała na celu powstrzymanie ekspansji drzew zarastających tereny otwarte wykorzystywane przez kraski jako żerowiska.

Od przyszłego sezonu zapraszamy do korzystania z przygotowanego w ramach projektu ukrycia dla obserwatorów chcących podpatrywać kraski bez ich niepokojenia. Znajduje się ono w Łodziskach w pow. ostrołęckim.powrót do aktualności

Zdjęcie w nagłówku: Robert Dróżdż

Nagranie głosku kraski: Marco Dragonetti www.birdsongs.it